2017-18 Softball Schedule

Overall 0-6
Pct. .000
Conf. 0-0
Pct. .000
Streak Lost 6
Home 0-0
Away 0-1
Neutral 0-5
Games 6
Runs 6
Batting Avg. .194
On Base % .283
Slugging % .240
Home Runs -
Date Opponent Notes Result Status Links
 
September
Fri. 8 at Peru State College # Peru, NE 1:00 PM
  at Peru State College # Peru, NE 3:00 PM
Sun. 10 at Wayne State College # Wayne, NE 1:00 PM
  at Wayne State College # Wayne, NE 3:00 PM
Wed. 13 at Northeast Community College # Norfolk, NE 4:00 PM
  at Wayne State College # Norfolk, NE 6:00 PM
Sun. 17 at Concordia University # Concordia Round Robin @ Seward, NE 12:00 PM
  at Hastings College # Concordia Round Robin @ Seward, NE 2:00 PM
  at Midland University # Concordia Round Robin @ Seward, NE 4:00 PM
Sat. 23 at Midland University # Midland Tournament @ Fremont, NE TBA
Thu. 28 College of St Mary # Columbus, NE 4:00 PM
  College of St Mary # Columbus, NE 6:00 PM
 
February
Wed. 14 vs. Hesston Community College @ Hesston, KS Cowtown Classic Tournament L, 8-0 Final - 6 innings
  vs. Hesston Community College @ Hesston, KS Cowtown Classic Tournament L, 2-0 Final
Fri. 16 vs. Hill College @ Fort Worth, TX Cowtown Classic Tournament L, 5-1 Final
  vs. North Central Texas College @ Ft. Worth, TX Cowtown Classic Tournament L, 13-2 Final - 5 innings
  at Navarro College L, 12-0 Final
  vs. Butler Community College - KS @ Fort Worth, TX Cowtown Classic Tournament L, 4-3 Final
Wed. 28 McCook Community College Columbus, NE 2:00 PM
  McCook Community College Columbus, NE 4:00 PM
 
March
Sat. 3 vs. Iowa Lakes Community College @ Cloud County Community College Cloud Cty CC Trny - Concordia, KS 10:00 AM
  vs. Highland Community College - Kansas @ Cloud County Community College Cloud Cty CC Trny - Concordia, KS 4:00 PM
Sun. 4 vs. Cloud County Community College @ Cloud County Community College Cloud Cty CC Trny - Concordia, KS 10:00 AM
  vs. Iowa Central Community College @ Cloud County Community College Cloud Cty CC Trny - Concordia, KS 2:00 PM
Fri. 9 North Platte Community College Columbus, NE 2:00 PM
  North Platte Community College Columbus, NE 4:00 PM
Tue. 13 at Northeast Community College Norfolk, NE 3:00 PM
  at Northeast Community College Norfolk, NE 5:00 PM
Fri. 16 at McCook Community College McCook, NE 1:00 PM
  at McCook Community College McCook, NE 3:00 PM
Fri. 23 Midland JV Columbus, NE 2:00 PM
  Midland JV Columbus, NE 4:00 PM
Sat. 24 Southeast Community College Columbus, NE 1:00 PM
  Southeast Community College Columbus, NE 3:00 PM
Sun. 25 Southeast Community College Columbus, NE 1:00 PM
  Southeast Community College Columbus, NE 3:00 PM
Tue. 27 Northeast Community College Columbus, NE 2:00 PM
  Northeast Community College Columbus, NE 4:00 PM
Thu. 29 Cloud County Community College Columbus, NE 2:00 PM
  Cloud County Community College Columbus, NE 4:00 PM
Fri. 30 at Morningside JV Sioux City, IA 12:00 PM
  at Morningside JV Sioux City, IA 2:00 PM
 
April
Wed. 4 Concordia JV Columbus, NE 2:00 PM
  Concordia JV Columbus, NE 4:00 PM
Mon. 9 UNL Club Team Columbus, NE 1:00 PM
  UNL Club Team Columbus, NE 3:00 PM
Wed. 11 at Southeast Community College Beatrice, NE 4:00 PM
  at Southeast Community College Beatrice, NE 6:00 PM
Sat. 14 at North Platte Community College North Platte, NE 1:00 PM
  at North Platte Community College North Platte, NE 3:00 PM
Sun. 15 at North Platte Community College North Platte, NE 1:00 PM
  at North Platte Community College North Platte, NE 3:00 PM
Tue. 17 UNL Club Team Columbus, NE 1:00 PM
  UNL Club Team Columbus, NE 3:00 PM
Thu. 19 at Concordia JV Seward, NE 5:00 PM
  at Concordia JV Seward, NE 7:00 PM
Tue. 24 Morningside JV Columbus, NE 2:00 PM
  Morningside JV Columbus, NE 4:00 PM
Fri. 27 Central Community College-Columbus Region IX #3 @ #2 TBA
Sat. 28 Central Community College-Columbus Region IX #3 @ #2 TBA
 
May
Sat. 5 Central Community College-Columbus Region IX Final TBA
Sun. 6 Central Community College-Columbus Region IX Final TBA
Thu. 10 vs. Central Community College-Columbus @ Region IX Winner District Playoff TBA
Fri. 11 vs. Central Community College-Columbus @ Region IX Winner District Playoff TBA
# Exhibition
Bold team: Home event